Pálfi Csaba Sándor kritikája, Művelődés
Giacomo Puccini Pillangókisasszony című operáját tűzte műsorra az új évadban a Kolozsvári Magyar Opera. Az olasz nyelvű előadás kivételes érdeklődésnek örvendett a kolozsváriak körében. A mű történetét mindenki ismeri: egy amerikai tengerészhadnagy (Pinkerton) unalmában… japán szokás szerint egy gésát (Cso-cso-szán) vesz el feleségül. A frigy megköttetik, de a hadnagy nem veszi komolyan az esküt, elhajózik, és újra megnősül. Három év múlva tér vissza s egykori szerelme, szembesülve a történtekkel, öngyilkos lesz.
Érdekes rendezői fogásokkal, remek alakítással, gyönyörű díszletekkel teletűzdelt európai szintű bemutatót láthatott a nagyérdemű 2004. október tizennegyedikén. Amint a függöny felgördült, kivételes szépségű kép tárult a néző elé. Igazi japán formák, keleti kapuk, illetve a narancssárga és piros közötti átmenetet idéző színhatások hamisítatlannak tűnő keleti hangulatot varázsolnak elénk. Ekkor még minden piros és sárga, igazi idilli képnek lehetünk tanúi (például a házasságkötés jelenete is ilyen), de ahogy a cselekmény előrehalad, és egyre jobban érezzük, hogy valami robbanni fog a bonyodalomkifejtés körül, a díszlet egyszerűen megfordul, és a lámpák is váltanak. Így az első felvonás végére (amely során pompás duettet énekelve fogadnak egymásnak örök hűséget a főszereplők) már sötétkék és világoszöld fényben úszik minden.
A műnek több olyan képe is van, amelyet (igényes rendezés esetén) nem lehet síkban ábrázolni, de Vincent Liotta, az Egyesült Államokból érkezet rendező ezt úgy oldja meg, hogy a színpad közepére, átlósan egy lépcsősort helyez. Ez ismét a Távol-Keletet idézi. Ezen a lépcsősoron áthaladva a szereplők kilépnek ugyan az aktuális történésekből, viszont közben látnak és hallanak mindent, ami „odaát” történik. Ez a zseniális módszer (vagy inkább megoldás?) nélkülözhetetlenné vált Goro házasságközvetítő hallgatózásainál vagy a dühös unokabáty megjelenésekor.
Remek színészi teljesítmény jellemzi az előadás egészét. Kiemelkedő alakítást nyújt Cso-cso-szán szerepében Lory Andrea, vagy Goro megformálója, a remek arcjátékú Laczkó V. Róbert. Mindketten rendkívüli odaadásról, művészet melletti elkötelezettségről tesznek tanúbizonyságot.
Nemcsak a színpadon látottak alapján jelenthetjük ki, hogy ez az operaelőadás nagyon értékes bemutatóként került a kolozsváriak elé. A rutinos operalátogató tudja, hogy van még egy eleme az előadásnak, amely fel- vagy netán leértékelheti: a műsorfüzet. Első pillantásra is megállapíthatjuk, hogy kivételes, elegáns füzetet készítettek számunkra. Rendezett külalak, érdekes és ugyanakkor elgondolkodtató borító (keleties hangulat itt is?) és az előadás minden részletére kiterjedő információgazdagság jellemzi ezt a nem mindennapi lapocskát. Adatokat találunk benne az opera szerzőjéről, a cselekmény részleteiről, illetve a rendezőről és személyes gondolatairól is tudósítanak a szervezők.
A Kolozsvári Magyar Opera évadnyitó előadása tehát igen magasra helyezte azt a bizonyos mércét, bebizonyítván, hogy kiváló teljesítményre képesek, s továbbra is világszínvonalú műsorokkal tudják meglepni közönségüket.