Bárki látogat Skandináviába, törvényszerűen rácsodálkozik a skandináv népek öntudatába mélyen beépülő viking büszkeség és a messze földön híres északi tolerancia csodálatos összefonódására. Látszólag távol esik egymástól a két valóság nemcsak időben, de habitusban is, a mai Skandináviát azonban sokkal jobban érthetjük, ha figyelembe vesszük, hogy viking őseik nem csak a hullámokat lovagolták, fosztogattak és hadakoztak, de remek kézművesek és kereskedők voltak, nagyszerű városokat alapítottak Európa-szerte, hagyatékuk pedig szervesen beépült Európa kultúrájába. De vajon milyen emberekké szelídültek a jelenkor “vikingjei”, milyen társadalmat építenek a 21. században és hogyan működik mostanság a toleranciájuk, amelyet Európa egészéhez hasonlóan komoly kihívás elé állít korunk migrációja?
Nem kívánjuk bemutatni Skandináviát a maga teljességében, hiszen a lehetetlenre vállalkoznánk, ízelítőt mégis kaphatunk dr Lakatos Artúr Loránd történész és Vallasek István fizikus, egyetemi oktató helyszíni szemléiből, akik saját szakmájuk szerint is szemügyre vették Norvégiát vagy Svédországot.
A Vikingek földén című beszélgetésre 2017. január 19-én, csütörtökön, 18 órakor kerül sor a Györkös Mányi Albert Emlékház (Kolozsvár, Republicii/Majális u. 5.) Nyitott szemmel című beszélgető sorozatának újabb kiadásán. A sorozat házigazdája Laczkó Vass Róbert. Mindenkit szeretettel várunk!
Esemény: facebook.com