Erdély Európa egyik legsokszínűbb kulturális tere, ahol több nép, nemzet és vallás él együtt évszázadok óta. Nekünk, magyaroknak Karácsony Benő, Tamási Áron és Kányádi Sándor gazdag világa ez, magyaroké, székelyeké és magyar zsidóké egyaránt, hiszen ne feledjük: az erdélyi zsidók elsősorban magyaroknak vallották magukat, zsidó magyaroknak. Az egykoron itt élt és innen elüldözött zsidók emléke előtt is tiszteleg az 5. Kolozsvári Zsidó Napok, amely nem pusztán művészeti, zenei, színházi rendezvénysorozat, hanem egyben tisztelgő főhajtás is az erdélyi magyar zsidóság emléke és hagyománya előtt
Az rendezvénysorozat 3. napja, október 26. a közelmúltban elhunyt Kányádi Sàndor költő, műfordító és Janovics Jenő, a kolozsvári magyar nyelvű színjátszás és filmkészítés emblematikus alakja köré szerveződik.
Az Ungváron született, és Kolozsváron elhunyt Janovics Jenő (1872-1945) a magyar filmgyártás egyik úttörője volt, aki megálmodta és megteremtette a kolozsvári filmgyártást. A filmet mint műfajt igazi művészetnek tekintette, témáit elsősorban a magyar dráma és költészet klasszikusai közül válogatta. Öt év alatt hetvenkét játékfilmet gyártott, irányítása alatt kezdte rendezői karrierjét a világhírű Korda Sándor, nála kapta első nagyszabású feladatait Kertész Mihály. A Kolozsvári Nemzeti Színház korszakos jelentőségű igazgatójaként is országos hírnevet szerzett, hiszen hagyományhű, de minden újdonságra nyitott szemléletével, és a budapesti színházakétól eltérő műsorpolitikájával az egész szakma elismerését elnyerte. A filmvetítéssel egybekötött délutánon 15 órától Zágoni Bálint rendező, forgatókönyvíró, producer emlékezik meg Janovics Jenő munkaságáról. Közreműködnek: Laczkó Vass Róbert színművész és Szép András zongoraművész, aki két némafilmet a Fekete Mihály által rendezett Mételyt és a Világrémet kíséri zongorán. Helyszín: Bulgakov Kávéház – Virág-Búza utca 17.
19.00 órától Laczkó Vass Róbert és Szép András nagysikerű közös szerői és előadóestjét tekinthetik meg az érdeklődők. A néma hang, amit ki kell ejtenünk – Kányádi Sándor emlékezete c. produkciónak hagyományosan Vallásszabadság Háza ad otthont.
Bő egy éve hunyt el Kányádi Sándor, akinek verseit – természetükből adódóan – évtizedek óta társítják zenével, különféle dallamokkal. Legismertebb költeményei szinte muzsikáért kiáltanak, talán verseinek zeneisége az, ami miatt olyannyira népszerűvé váltak. A kisebbségi erdélyi magyarság népéletéről mesél képgazdag, megejtő verseiben, azokról, akik között a máramarosi zsidók is éltek, ameddig élhettek. Az ő népköltészetüket ő szólaltatta meg magyarul, olyan bensőséges szeretettel, ahogyan az ember csak a saját múltjáról tud beszélni: ő írta vissza a kiszakítottakat és meggyilkoltakat az erdélyi magyarság életébe. Ő engedte haza az „egyszervolt”, „kis zsidókat” eltűnt világukba és a magyar emlékezetbe.
Az 5. Kolozsvári Zsidó Napok további rendezvényeiről a hatartalankultura.hu ad tájékoztatást. A programokon a részvétel ingyenes, minden érdeklődőt szeretettel várunk!
Szervezők:
Kolozsvár Társaság, Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz), Határtalan Kultúra program
Támogatók:
Külgazdasági és Külügyminisztérium, Kolozsvár Polgármesteri Hivatala és Városi Tanácsa
Partnerek:
Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa, Tranzit Alapítvány, Bulgakov Kávéház, Kolozsvár-Belvárosi Unitárius Egyházközség, Kolozsvári Zsidó Hitközség.